7szlaki.php_pl

Szlaki turystyczne


Beskid Wyspowy to pojedyncze szczyty, rozległe doliny i szerokie przełęcze. Najwyższym szczytem Beskidu Wyspowego jest Mogielnica, 1173 m n.p.m, z której rozciąga się przepiękna panorama na Gorce.
Wiele szlaków Beskidu Wyspowego należy do łatwych i średnio trudnych i nie wymaga specjalnego przygotowania. Trasami tymi można wędrować całą rodziną, bez względu na wiek.


Nasze gospodarstwo może być może być świetną bazą do wypadów w Gorce, Pieniny, Beskid Sądecki i okolice Zakopanego.


Godny uwagi jest Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce, a na nim między innymi najbliższe nam obiekty w Dobczycach, Dobrej, Jodłowniku, Kasinie Wielkiej, Szyku czy Łapanowie - www.drewniana.malopolska.pl

25 km od Szczyrzyca znajdują się dwie kopalnie soli: Wieliczka (bardziej znana) i Bochnia (najstarsza kopalnia soli na świecie).

Polecamy również najpiękniejszą w Polsce górską trasę kolejową Chabówka-Nowy Sącz - informacje na stronie www.ssmk.cba.pl/pociag-retro/.

Najbardziej popularne szlaki w naszej najbliższej okolicy to:
  • Ze ze Szczyrzyca na Księżą Górę (649m) do punktu widokowego. Z wieży widokowej na Księżej Górze można podziwiać rozległą panoramę okolicznych wzgórz.
  • Szlak zielony i niebieski Ciecień (829m) - Księża Góra (649m) - Grodzisko (618m).
  • Ze Szczyrzyca do wsi Krzesławice na Diabelski Kamień. Dojazd dla zmotoryzowanych asfaltową drogą w stronę Dobczyc. Trasa piesza i rowerowa prowadzi szlakiem czarnym ze Szczyrzyca przez Mogiłki i Smykań - obok naszego gospodarstwa agroturystycznego Koziarnia. Na rozwidleniu dróg pod Koziarnią skręcamy w prawo i dochodzimy do lasu, a następnie leśną drogą docieramy do Diabelskiego Kamienia. Całość trasy 4 km lub 1 godzina pieszo.
  • Szlak żółty Szczyrzyc - droga klasztorna - przełęcz pomiędzy księżą górą a cietniem. Długość 4 km, Czas przejścia: 1 godz. 15 min.

Wyczerpujące informacje na temat szlaków turystycznych można znaleźć na stronie Szczyrzyckiego Portalu Informacyjnego: www.szczyrzyc.info/index.php/szlaki-turystyczne


Najświeższe informacje o imprezach turystycznych, rajdach itp. w Beskidzie Wyspowym można natomiast znaleźć na portalu "Odkryj Beskid Wyspowy": www.odkryjbeskidwyspowy.pl


Zabytki kultury


Szczyrzyc słynie z Zespołu Klasztornego Ojców Cystersów, który został założony w 1243 r. W klasztorze mieści się muzeum, w którym można podziwiać takie dzieła, jak średniowieczna mapa świata z Ebstorfer, zbiór pergaminowych manuskryptów, krzyż dobrej drogi z XV w, płaskorzeźbione votum za ocalenie klasztoru, kolekcję kielichów mszalnych, zabytkowe meble.
Informacje: www.szczyrzyc.cystersi.pl/muzeum.php

Ciekawą formą kontaktu z historią – nie tylko dla młodszych turystów - może być połączenie wizyty w muzeum z grą terenową polegającą na poszukiwaniu skarbu ukrytego wśród zabudowań klasztornych. Quest został przygotowany przez uczniów Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła w Szczyrzycu w ramach projektu o tajemniczej nazwie Pogorzany – Szczyrzyc, Brama do skarbów świata. Zachęcamy do zabawy! Prosimy pytać w Koziarni lub kontaktować się bezpośrednio z koordynatorką projektu – panią Aliną Adamczyk, tel. 660 462 126.

W pobliżu klasztoru znajduje się jeden z najstarszych browarów w Polsce z roku 1623 ( aktualnie w remoncie). Tradycje piwowarskie kontynuuje jednak restauracja regionalna „Marysia”, w której serwowane jest warzone na miejscu piwo.



Na granicy wsi Pogorzany i Krzesławice leży ogromna skała o nazwie Diabelski Kamień, którego legendę można poznać zwiedzając przyklasztorne muzeum. U stóp Diabelskiego Kamienia znajduje się dawna pustelnia oraz wiekowa kapliczka należąca do Szlaku Architektury Drewnianej.



W oddalonym o 12 km mieście Dobczyce wysoko nad zaporą wodną Jeziora Dobczyckiego znajduje się zamek z 1311 r. W zamku mieści się między innymi sala tortur używana od XIV do XVIII wieku, w której można zobaczyć oryginalne narzędzia tortur. U podnóża zamku znajduje się skansen budownictwa ludowego z okolic Dobczyc i Myślenic. Z punktu widokowego na zamku rozciąga się przepiękna panorama na Jezioro Dobczyckie oraz okoliczne góry.



szlaki
Oferta Baza noclegowa Nasza kuchnia Aktywny wypoczynek Winnica Szlaki turystyczne i zabytki Galeria Aktualności
pl gb de
© Lorek Niewitała